kapi
08 اسفند 1401 - 06:35

رئیس سیا: روابط آمریکا با روسیه بسیار خصمانه است

رئیس سیا روابط آمریکا با روسیه را بسیار خصمانه خواند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «ویلیام برنز»، رئیس سازمان جاسوسی آمریکا موسوم به سیا، روابط موجود میان آمریکا و روسیه را به شدت خصمانه توصیف کرد، اما گفت که باز نگه داشتن خطوط ارتباطی در این وضعیت هم مهم است.

برنز در برنامه تلویزیونی سی بی سی گفت: «من فکر می‌کنم حتی در شدیدترین روابط خصمانه با روسیه قرار داریم و در این وضعیت نیز باز نگه داشتن خطوط ارتباطی مهم است.»

رئیس سیا افزود: «در حال حاضر تماس زیادی با روسیه وجود ندارد.»

پت رایدر، سخنگوی پنتاگون نیز روز جمعه گفته بود که باز نگه داشتن خطوط ارتباطی با روسیه و چین با وجود همه تنش‌ها، بسیار مهم است. او استدلال کرد که کاهش احتمال اشتباه محاسباتی بر عهده همه کشورها، به ویژه آنهایی است که زرادخانه‌های نظامی گسترده‌ای دارند.

پیشتر «ویکتوریا نولاند»، معاون وزیر امور خارجه آمریکا در سخنانی اعلام کرده بود: واشنگتن آماده است تا درصورتی که مذاکرات جدی درباره اوکراین و خروج نیروهای روسیه از آنجا انجام شود، تحریم‌ها علیه مسکو را کاهش دهد.

از سوی دیگر، «کنستانتین گاوریلوف» (Konstantin Gavrilov) رئیس هیئت روسی در مذاکرات امنیت نظامی و کنترل تسلیحات در وین به موضع گیری معاون وزیر امور خارجه آمریکا پاسخ داد و در این باره گفت: ما نمی بی نم که آمریکا برای مذاکرات جدی آماده باشد.

وزارت خزانه داری آمریکا ماه گذشته با صدور بیانیه‌ای از تحریم‌های جدید علیه اشخاص و نهادهای روسیه خبر داد. این لیست شامل شرکت‌های تعمیر کشتی، سازه‌ها و افراد مرتبط با شرکت خصوصی نظامی «واگنر» (Wagner) و رئیس آن «پریگوژین» است.

همچنین، شرکت خصوصی نظامی «واگنر» یک سازمان جنایی فراملی توصیف شده است!

در ادامه بیانیه صادره از سوی وزارت خزانه داری آمریکا در این خصوص آمده بود: آمریکا ۵۳۱ نفر از نیروهای مسلح روسیه را به آمریکا ممنوع الورود کرده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1060061